Wspieramy Ukrainę

Fundacja od lutego 2022 roku prowadziła intensywne działania wspierające Ukrainę i jej obywateli. Nasze wsparcie kierowaliśmy bezpośrednio do Ukrainy, nie zajmowaliśmy się natomiast wsparciem uchodźców przybyłych do Polski. Przez ostatni rok udało nam się zebrać ponad 700 tys. zł w ramach zrzutka.pl i przelewów bezpośrednich. Do tego doszyły darowizny materialne. Dzięki temu zakupiliśmy i przekazaliśmy do Ukrainy 13 używanych karetek i 10 innych pojazdów, ponad 60 ton darów w postaci materiałów budowlanych, środków i sprzętu medycznego, kocy, kołder, pieluch, żywności, parafiny, paliwa, agregatów prądotwórczych, świeczek i innych niezbędne artykuły. Wsparliśmy też Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Straż Graniczną Ukrainy ciepłą odzieżą termiczną, śpiworami, termosami itd.

Obecnie skupiamy się na organizowaniu doraźnej pomocy dla uchodźców wewnętrznych w ośrodkach w Morszyniu i Drohobyczu, gdzie od wielu miesięcy dostarczamy żywność, środki higieny osobistej oraz chemię gospodarczą.

W ramach transportów Fundacji powstał projekt Ukraina Marzeń, w ramach którego zrealizowaliśmy akcję Listy do Mikołaja (100 dzieci otrzymało prezenty od darczyńców) oraz Ukraina jest Kobietą (600 kobiet zostało obdarowanych zestawem kosmetyków i kartką z życzeniami na Dzień Kobiet). Projekt ten zakończyliśmy w połowie marca 2023 roku.

Cały czas działamy, bo w ośrodkach w Drohobyczu i Morszynie nadal przebywa od 400 do 600 uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Zapewnieniem im środków niezbędnych do przetrwania jest głównym celem naszej działalności. Wspieramy też, w miarę możliwości, mniejsze ośrodki w obwodzie lwowskim.

Wszystkie te działania nie były by możliwe bez Waszego wsparcia!

 

23 lutego 2023 roku zorganizowaliśmy, wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Fundacją Nowa UAP, konferencję „Jak pomagać Ukrainie? 365 dni wojny. W ramach dwóch paneli w konferencji wzięli udział:

  • Marcin Bosacki – Senator RP, Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej
  • Yurii Tokar – Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu
  • dr hab. Bogumiła Jung – Prorektor ds. współpracy zewnętrznej i Prezes Fundacji NOWA Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  • Beata Iciek-Sawicka – Dyrektorka HR na Północno-Wschodnią Europę w Smurfit Kappa
  • Marcin Janecki – Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej
  • Łukasz Szulc – Aktywista i koordynator pomocy na rzecz Ukrainy w Fundacji Obywatelska Wielkopolska

Moderatorami paneli byli Małgorzata Dudzic – Biskupska i Marcin Ruta z naszej Fundacji.

Dziękujemy za wsparcie!

Skip to content